fbpx
Business Manager

Facebook Business Manager Hataları

Facebook Business Manager, Facebook platformunda öne çıkan ve öne çıkmak isteyen kişiler için oldukça faydalıdır. Bu kişilerin reklam alarak para kazanmasına imkân vermektedir. Ancak her ne kadar fayda sağlasa da bazen Facebook Business Manager’ler de hata yapabilmektedir.

Facebook Business Manager hataları hakkında bilgi sahibi olabilmek için ve çözüm bulabilmek için ilk olarak bu konu hakkında detaylı bilgi sahibi olunması gerekmektedir. Bu yazımızda sizler için Business Manager hataları hakkında bilgi vereceğim.

Business Manager Nedir

Facebook Business Manager nedir sorusu bu platformda yer edinmek isteyen kişiler tarafından merak edilmektedir. Facebook Business Manager, reklam veren kişilerin Facebook pazarlama faaliyetlerini harici ortaklar ile işletme içerisinde ortaklarla birbirlerine bağlanmasına yardımcı olmaktadır. Ücretsiz olan bu platform şu amaçlar için kullanılabilmektedir;

 • Reklamlarınızın yayınlanması ve takip edilmesi
 • Kişisel hesap ve reklam hesabı gibi varlıklarınızın yönetilmesi
 • İşletmenizin yönetimine yardımcı olabilmesi amacı ile bir pazarlama ortağı ya da ajans eklenmesi durumlarında Facebook Business Manager işlerinizi oldukça kolaylaştıracak ve sizlere yardımcı olacaktır.

Business Manager, özel Facebook hesabınızdan ayrı olarak işletmenizin yönetileceği merkezi bir alandır. Kişisel içerikler ile işletmenizin içeriklerini karıştırmak ile alakalı olan endişelerinizin ortadan kalkmasını sağlamaktadır. Business Manager herkes tarafından rahatlıkla kullanılabilmektedir. Farklı büyüklüklerde olan işletmeler, bilgilerini ve varlıklarını yalnızca tek yerden organize edebilmek için Business Manager kullanmaktadır.

Facebook Business Manager Açma ve Giriş İşlemleri 

Business Manager, işinizi organize etmenize ve yönetmenize yardımcı olabilecek bir Facebook aracıdır. Facebook Business Manager açma ve giriş işlemleri oldukça kolaydır. Business Manager hizmetlerine katıldığınızda, siz onların arkadaşlık isteğini onaylamadığınız sürece iş arkadaşlarınız kişisel olan Facebook profilinizi göremezler. İş arkadaşlarınız yalnızca adınızı, iş e-posta adresinizi ve erişiminiz olan ana sayfa ve reklam hesaplarını görecektir.

Bir işletme yönetimi platformu hesabı oluşturmak için bir Facebook profiliniz olmalıdır. İşletme yönetimi platformuna giriş yapmak için Facebook hesabı kullanıcı adınızı ve şifrenizi kullanabilirsiniz. Bu, yalnızca bir e-posta adresi ve şifre ile giriş yapmaktan daha güvenlidir.  Business Manager hesabında dikkat edilmesi gereken bir husus vardır. Sadece 2 adet hesap açılmaktadır. Eğer daha fazla Facebook Business Manager hesabı oluşturmaya ihtiyaç duyarsanız kuruluşunuzda bulunan başka bir kişi ile çalışmalısınız.

Business Manager açma ve giriş yapmak için:

 • ilk olarak bir Facebook hesabınız olduğundan emin olmalısınız.
 • Daha sonra https://business.facebook.com internet sitesine girerek, hesap oluştur kısmına tıklamalısınız.

Facebook Business Manager Girip Yap

 • İşletmeniz için oluşturduğunuz isim ve iş e- posta adresini girmeli ve ileriye tıklamalısınız.

Facebook Giriş

 • İşletme bilgilerini girerek Gönder tuşuna bastıktan sonra hesabınız oluşmuş olmaktadır.
Facebook Business Manager’i daha etkili kullanmak için Facebook Piksel kurulumunu tamamladın mı? Eğer cevabın hayırsa seni içeriğime bekliyorum! >> https://www.mirackacmaz.com/facebook-piksel/

Facebook Business Manager Hataları Nelerdir? 

Business Manager, işletmenize oldukça fayda sağlasa da bazı durumlarda hatalar yapabilmektedir. Bu hatalar çözülemeyecek hatalar değildir. Aksine kolaylıkla çözülen bu hatalar; kapatılmış olan bir reklam hesabı ile ilgili hatalar, çeşitli mesajlaşma ölçümlerinin kullanılmaması, öne çıkarmanın kullanılamama hatası ve Business Manager’a eklenmiş olan sayfada reklam yayınlanmaması hatası vb. olarak karşımıza çıkmaktadır. Diğer başlıklarımızda bu hataların ne olduklarını ve nasıl giderilebileceklerini sizler için açıklayacağız.

Kapatılan Bir Reklam Hesabıyla İlgili Sorunların Giderilmesi 

Facebook hesabınızı güvenli tutmak ve kişiler ile işletmeler arasındaki tecrübelerin olumlu olmasına yardımcı olabilmek amacı ile reklam hesapları gözden geçirilir. Hizmet Koşullarına ve Reklam İlkelerine yönelik olan ihlaller kontrol edilir. Bu süreçte, söz konusu olan koşullara ve ilkelere uymamış olan reklam hesaplarının kapatılması ile sonuçlanabilmektedir.

Kapatılan bir reklam hesabıyla ilgili sorunların giderilmesi için reklam hesaplarının, Business Manager hesaplarının, ticaret hesaplarının, kataloglarının ve sayfalarının durumunu öğrenebilmek için Facebook hesabınıza giriş yapmalı ve erişim imkânınız olan Hesap Kalitesi tarafından kontrol etmelisiniz.

Reklam İlkelerine Uymaya İlişkin Olan En İyi Uygulamalar 

Facebook, Instagram Reklam Verme

Reklam yapılırken kabul edilemeyen işletme yygulamaları tanıtımı yapılamamaktadır. İşte sizin için uymanız gereken kriterler;

 • Kişilerin kişisel bilgilerini ya da parasını ele geçirmek için yanıltıcı ya da aldatıcı olan uygulamalar kullanılan hizmet, teklif, ürün ya da sistemlerin tanıtımlarının yapılması da buna dahildir.
 • Ürünün yapabileceğinden fazlasını vaad eden ya da riskleri hakkında bilgi vermeyen reklamlar gibi, kişileri yanıltabilecek heyecanlı bir dil kullanmaktan kaçınılmalıdır.
 • Reklamlarda argo söz ya da dilbilgisi, noktalama işaretleri hataları yer almamalıdır.
 • Yanıltıcı olan iddialar kullanmaktan kaçınmalısınız.
 • Yönlendirme sayfalarında, reklamlarda ve işletme uygulamalarında aldatan iddialar, yöntemler ya da teklifler gibi yanıltıcı, aldatıcı ya da yanlış olan içerikler bulunmamalıdır.
 • Yönlendirme sayfalarında, reklamlarda ve işletme uygulamalarında ciddi tıbbi rahatsızlıkları bulunan, tedavi edilemeyen ya da kronik tedavi etme iddiaları/vaatleri veya belli zaman aralıklarında gerçek olmayan sonuçlar alma vaatleri bulunmamalıdır. Bu tür iddialar ve vaatler bütün kullanıcılar için geçerli olmayabilmektedir.
 • Çalışmayan yönlendirme sayfası ya da belirsiz olan deneyimlerinden kaçınmalısınız:
 • Yaptığınız reklamda, alakalı mesajların bulunduğu, reklam içeriğine uygun, çalışan bir yönlendirme sayfasının olduğuna dikkat edilmelidir. Hedef olan internet adresi (URL), kişilerin yapım aşamasındaki bir hata sayfasına ya da siteye yönlendirmemektedir.
 • Yönlendirme sayfası, hizmeti ya da ürünü, özelliklerini doğru bir şekilde tanımlamalı ve işlevselliği ile ilgili gerçek beklenti oluşturulmalıdır.
 • Reklamlarda cinsel içeriklerin kullanılmasından kaçınmalısınız.
 • Reklamlarda kişilerin müstehcen görüntüleri, çıplaklık ya da cinsellik çağrıştıran pozisyonlarda olan tasvirleri ya da fazla derecede cinsellik çağrıştıran veya cinsel olarak kışkırtıcı hareketler bulunmamalıdır.

Bazı Mesajlaşma Ölçümlerinin Kullanılamaması

Japonya ve Avrupa’daki yeni gizlilik kuralları sebebiyle, çeşitli mesajlaşma ölçümleri kullanılamamaktadır. Bazı mesajlaşma ölçümlerinin kullanılamaması durumu, Japonya’dan veya Avrupa’dan yayınlanmış reklamlarda belli bir performans raporu ölçümleri kullanılamayacağı anlamına gelmektedir. Etkilenen diğer mesajlaşma özelliklerinden birkaçı şunlardır:

 • Organik mesajlaşma özellikleri
 • Mesajlaşma ile ilgili reklam kampanyaları
 • Mesajlaşma AP’si özellikleri

Mesajlaşma ile İlgili Ölçümler 

Geçmiş veriler, bütün konumlarda raporlama arayüzleri içerisinde sunulmaya devam etmektedir. Fakat Japonya veya Avrupa merkezli olan işletmeler için artık belli ölçümler raporlanmayabilir ve kaydedilmeyebilir.  Etkilenmeyen ve etkilenen konumlardan mesaj almakta olan Japonya veya Avrupa dışında yer alan işletmeler için mesajlaşma ile ilgili ölçümlerde etkilenmeyen konumlar hakkında kısmi veriler gösterilebilmektedir.

Öne Çıkarmayı Kullanamama Hatası 

Öne çıkarmayı kullanamama hatası oldukça sık karşılaşılan bir problemdir. Bu problemin çözülebilmesi için ilk olarak Facebook hesabına giriş yapmalısınız. Öne çıkarmanız gereken gönderiyi bulduktan sonra, mouseyi öne çıkarılamıyor ifadesinin üzerine getirmelisiniz. Bu noktada neden öne çıkaramadığınız hakkında açıklama yapan bir kısım göreceksiniz. Öne çıkarılamıyor kısmını okuduktan sonra öne çıkaramadığınızın nedenini ve bunun yerine ne deneyebileceğiz ile ilgili bilgi almak için ipucu bulmalısınız.

Öne çıkarma özelliğinin kullanılmama sebepleri;

 • Bu gönderi öne çıkarılamaz: Çözümü; Facebook reklamlarından en yüksek değerlerin elde edilebilmesi için reklam verme açısından uygun nitelikte olmayan çeşitli öne çıkarma formatlarını kullanımdan kaldırılır. Bu gönderilerin öne çıkarılabilmesi için diğer yöntemler denenmelidir.
 • Kapak fotoğrafı öne çıkarılamaz: Çözümü; Kapak Fotoğrafları reklamlara dönüştürülememektedir. Bütçeler, marka tanınırlığını artırmakta olan reklamlarda ve hedef kitle etkileşimini fazla olan reklamlarda kullanılması tavsiye edilmektedir. Kapak fotoğrafının bir reklamda kullanılması için fotoğraf yeni bir gönderi olarak yüklenmelidir. Daha sonra öne çıkarılanlara ekleyebilirsiniz. Bunun için ise öncelikle Facebook hesabınıza giriş yapın. Daha sonra hesabınızı zaman tünelinde yer alan en üstündeki resme tıklayın. Fotoğraf yükle bölgesine tıklayın. En son da öne çıkarılmak istenen fotoğrafı yükleyin.
 • Paylaşılan gönderiler öne çıkarılamaz
 • Süresi dolmuş olan gönderiler öne çıkarılamaz
 • Paylaşılan gönderiler öne çıkarılamaz
 • Öne çıkartılmış olan gönderi, vakti dolan teklifi desteklemiyor
 • Reklam yayınlamak için izin isteyin
 • Gönderilerinizi öne çıkarmak amacı ile bu sayfayı yayınlayın
 • Reklamdaki internet adresi, Facebook tıklama kimliğini içeremez
 • Gönderi öne çıkarılamıyor
 • Reklam yayınlamaya izin verilmiyor

Bu problemlerin her birinin farklı çözüm yöntemleri bulunmaktadır. Çözüm yöntemlerini öğrenmek için internet sitemize girerek detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Business Manager’a Eklenen Sayfada Reklamların Yayınlanmaması Hatası

Business Manager’a eklenen sayfada reklamların yayınlanmaması hatası karşınıza çıkabilecek olan problemler arasında gelmektedir. Sahip olunan uygulamayı Business Manager’da üzerine alarak ya da bir başkasına ait uygulama için erişim istenerek uygulama eklenebilmektedir.

Business Manager’da yalnızca işletme yöneticileri uygulama gibi eklentileri üzerine alabilmektedir. Bu yüzden de eklenmek istenilen uygulamanın yöneticisi olunması gerekmektedir. Bu bilgilere erişebilmek için de Uygulama Panosu’nu inceleyebilirsiniz. Yönetici olan kişinin uygulamaya erişim sağlayabilmesi için uygulama mobil uygulamanın platformunda kurulmuş olması gerekmektedir. Eklediğiniz uygulamanın bir Facebook Kodu’na ihtiyacı olmaktadır. Böylece reklam yayınlamaya başlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir