fbpx
SEO

YouTube SEO (Kapsamlı Rehber)

Birçoğumuz evde, işyerinde veya dışarıda YouTube’da vakit geçiriyoruz. Kimimiz can sıkıntımızı gidermek için izlerken kimimiz de bilgiye ulaşmak için izliyor. Bu makale izleyiciden ziyade içerik üreticilerine yakından ilgilendiren konuyu kapsıyor. YouTube’da daha fazla izlenmek ve daha fazla abone kazanmak için YouTube SEO nasıl yapılır?

YouTube SEO Nedir?

İnternet sitesi sahipleri SEO kavramını yakından tanırlar. SEO, Türkçe karşılığı ile arama motoru optimizasyonu anlamına gelir. SEO’da amaç algoritmanın istediklerini vermektir. YouTube’da birçok içerik üretici dikkat çekici Thumbnailler (küçük resim)  hazırlar. Videolarını 10 dakikadan yukarıda tutmaya çalışır veya ilgi çekici başlık ve açıklamalar girerler. Bunun nedeni YouTube SEO çalışmasıdır. Hadi gelin YouTube SEO nasıl yapılır A’dan Z’ye anlatalım.

YouTube SEO Nasıl Yapılır

Dikkat! YouTube SEO için verdiğimiz yöntemler uygulandığında kanalda roket etkisi yaratabilir. İzlenme ve abone sayısında muazzam artışlar gözlemlenebilir, hazırlıklı olmanızı öneriyorum.

YouTube SEO: İzlenme ve Abone Arttırma Yöntemleri

Niş Konu Seçin

Niche veya niş konu seçimi yüksek izlenme sayılarına sahip olmak isteyenler için önemli bir detaydır. Örneğin 100 abonesi olan yeni açılmış bir eğlence kanalı olduğunuzu varsayalım. Belki de tüm YouTube içerik üreticilerinin video çektiği “Slime Videoları” kategorisinde video çektiğinizi düşünelim. Bu durumda izlenme kazanma ihtimaliniz çok çok düşük olacaktır. Çünkü bu niş kategori değil ve rakipleriniz milyon aboneleri olan kanallar.

Unutmayın, altınızda bisiklet varsa bir araba ile yarışamazsınız. Kanal kategorinize göre en niş, az aranan ve az video olan konuları ele alırsanız kanalınızın keşfedilme oranı çok daha yüksek olacaktır. 

Başlık, Açıklama ve Etiket Üçlüsünü Özenle Hazırlayın

YouTube’da yeni bir video paylaştığınızda sizden başlık, açıklama ve etiket girmeniz istenir. Bu noktada anahtar kelime seçimlerini ne kadar doğru ve aranma hacmine uygun olarak seçerseniz keşfedilme ihtimaliniz bir o kadar artacaktır. Örneğin bir GTA 5 videosu çekeceğinizi varsayalım. İlk olarak yapmanız gereken YouTube arama kutucuğunu GTA 5 yazmanız.

YouTube Anahtar Kelime ve Başlık Seçimi

GTA 5 yazdık ve YouTube en çok aranan anahtar kelimeleri bize sundu. Videonuzun içeriği buradaki başlıkları içeriyorsa, hemen güzel bir başlık seçin ve anahtar kelimeyi başlığın başında geçirin. Örnek bir başlık belirleyelim; GTA 5 Ekip ile Para Kasma (GTA 5 Online)

3 adet anahtar kelimeyi başlığımda geçirdim. Bakın bu muhteşem bir YouTube SEO taktiğidir. Bu sayede 3 anahtar kelimede ön sıralara çıkmanız -kanal otoriteniz doğrultusunda- yüksek ihtimaldir.

Açıklama seçimi yaparkende yine aynı şekilde buradaki anahtar kelimelerden seçim yapmanız, videonun üst sıralama çıkmasında etki eden bir faktördür. Örnek bir açıklama yazısınıda sizler için belirleyelim: GTA 5 Online’a girdik ve ekibimiz ile para kastık. GTA 5 online para kasma taktikleri daha fazlası videomda. İyi seyirler dilerim.

Gayet güzel bir açıklama yazısı oldu. YouTube bu açıklama yazısı ve başlığı çok sevecek ve üst sırala taşıyacaktır. Şimdi etiket konusuna değineyim.

Etiket seçimi yaparkende yine arama kutucuğunu kullanıyoruz. Bu arama kutucuğu canımız ciğerimiz. Buradaki anahtar kelimeleri (videonuz ile alakalı olanları seçmeye dikkat edin) video etiketi olarak seçebilirsiniz. Eğer alakasız etiketleri tercih ederseniz kanalınız spam olarak algılanabilir, buna dikkat edin. Etiket sayısı konusuda tartışılmaktadır. Ben minimum 10 maksimum 15 etiket öneriyorum.

Etiket bulma konusunda zorluk çekiyorsanız size kolaylık sağlayacak olan yardımcı bir site paylaşayım:

YouTube Etiket Oluşturucu

  • Açılan sayfada YouTube bölümünü seçin, dil seçeneklerinden ise Türkçe’yi işaretleyin.
  • GTA 5 anahtar kelimesini yazın ve aratın.
  • Önünüze en çok aratılan anahtar kelimeleri çıkaracaktır. Buradan videonuz ile alakalı olan anahtar kelimeleri seçerek, etiket olarak ekleyebilirsiniz.

Başlık, açıklama ve etiketler izlenmenizi en çok etkileyen faktörlerdir. Tabii izlenme sayınız arttıkça orantılı bir şekilde abone sayısıda artış gösterecektir.

Hedef Kitlenize Odaklanın ve Dışına Çıkmayın

YouTube’da yapılan diğer bir yanlış ise dağınık içerikler oluşturmaktır. Örneğin siz bir eğlence kanalıysanız, bilgi içerikli videolar paylaşmanız yanlış bir seçim olacaktır. Sonuç olarak sizi takip eden insanlar ne için takip ediyor? Eğlence videoları için. Siz bilgi içerikli video paylaştığınızda birçoğu abonenizin dikkatini çekmeyecek ve düşük izlenme alacaktır. Sizde o videonun hazırlanması süresini boşa kaybetmiş olacaksınız.

YouTube SEO kurallarına etki eden hedef kitle odağını es geçmeyin. Yalnızca kullanıcı olarak değil harici olarak YouTube gözünde de problem yaratır. Dağınık bir paylaşım düzeni ile gittiğinizde YouTube algoritması kanal kategorinizi belirleyemez. Bu yüzden sizi hangi kategorilerde öne çıkaracağını anlayamaz. Buda önerilen videolardan gelen izlenmelerin kaybedilmesi anlamına gelir. Unutmamalısınız ki YouTube’da en çok izlenme “Önerilen Videolar”dan gelmektedir.

Rakip Analizi Yapın

YouTube platformuna içerik üreten milyonlarca, sizinle aynı kategoride olan ise binlerce kanal bulunuyor. Peki insanlar neden sizin içeriklerinizi izlesin? İşte bu sorunun cevabı rakip analizinde gizli.

İlk olarak yapmanız gereken kendi sektörünüzdeki sizinle benzer videolar çeken kanalları tespit etmek. Kanalların tespitini yaptıktan sonra bildirimleri al yapın ve pusuya yatın. Sizle eşdeğer bir kanal video paylaştıktan sonra o videoya benzer bir içerik üretmek için 24 saatiniz var. Örneğin rakip kanal “GTA 5 TRENİ DURDURMA CHALLENGE” videosu attı. Siz de 24 saat içerisinde “GTA 5 TRENİ DURDURMAYI DENEDİK” tarzında bir video atarsanız, göreceksiniz ki rakip kanalın videosunun hemen yanında bulunan önerilen videolar kısmında sizin videonuz kullanıcılara önerilecek.

YouTube’un önerilen videolara çıkarmasını sağlayacak temel şeyler başlık, açıklama ve etiket benzerliğidir. Bunları benzer bir şekilde üretir ve yayınlarsanız, yüksek ihtimal önerilen videolardan o kullanıcının abonelerini çekebilirsiniz. Tüm benzer rakip kanalları istikrarlı bir şekilde takip eder ve yöntemi uygularsanız, kanalınızın izlenme ve abone sayısı hızlı bir şekilde yükselecektir.

YouTube Önerilen Videolara Nasıl Çıkılır

Bu görsel aynı başlıkların önerilen videolar olarak çıkarıldığına dair kanıt niteliğinde dursun.

Doğru ve İzleyicinin Dikkatini Çekecek Küçük Resim (Thumbnail) Oluşturun

Kanalınızda paylaştığınız video doğru başlık, açıklama ve etiket ile üst sıralara çıktı. Şimdi sırada üst sıralardaki video ile kullanıcının dikkatini çekerek, izlemeye teşvik etmekte. Örneğin “Kişisel Gelişim” hakkında bilgi edinmek istiyorsunuz ve arama yaptınız.

YouTube Thumbnail Nasıl Oluşturulur

Karşınıza bu 4 video çıktı. Hangisine tıklardınız? Muhtemelen büyük çoğunuz “Hayatınızı Değiştirecek Sır” yazan videoyu tercih edersiniz. Bakın 1. sırada olan video 83 Bin izlenirken 4. sırada olan video 2.2 Milyon izlenmiş. Buradan anlaşılıyor ki sıradan daha önemli bir şey varsa o da ilgi çekici küçük resim.

Peki iyi güzel söylüyorsun ama doğru thumbnail nasıl olmalı diye sorarsanız, hemen cevaplayayım:

  1. Arka plan ile yazı rengi benzer olmamalıdır. Benzer olması durumunda, okunamaz bir halde olacaktır ve ilgi çekmeyecektir. Slogan veya yazı, dikkat çeken ayırıcı bir görüntüye sahip olmalıdır.
  2. Thumbnail yazıya boğulmamalı ve çok cırtlak renkler tercih edilmemeli. Misal 1. videoya bakın ne kadar göz yoruyor ve dikkat çekmiyor değil mi? Ama 4. videoda vurgulanmak istenen çok net bir şekilde belli. Veya 2. video içinde aynı dikkat çekicilik geçerli.
  3. Marka bilinirliği açısından kurumsal kanallar thumbnailde logosunu bulundururken, kişisel kanallarda kendi görüntülerini bulundurmalıdır. Bu durum takipçi kitlenizin oluşmasına, size veya markanıza hayranlık duyulmasına sebebiyet verecektir. Zamanla insanlar sizi veya markanızı görünce otomatik olarak videoya tıklayacaktır.

Thumbnail hazırlarken bu detaylara dikkat etmeniz izlenme sayınızın artmasına ve dolaylı yoldan abone sayınıza etki edecektir. Küçük resim hazırlamak hakkında fikri olmayanlar için kullanabileceği şahane bir program ve site önereceğim; “Adobe Photoshop” ile mükemmel küçük resimler hazırlayabilirsiniz. Ya da program kullanmak istemiyorum daha pratik olsun yeterli diyorsanız “Canva” ile çok güzel thumbnailler hazırlayabilirsiniz.

Oynatma Listesi Oluşturun ve İzleyicileri Bağlayın

YouTube SEO Yapmak

Gördüğünüz üzere oynatma listesi oluşturarak insanların daha çok tıklamasını ve videoların üst sıraya çıkmasını sağlayabilirsiniz. YouTube kanalınızdaki video serileriniz için oynatma listesi oluşturmanız YouTube SEO’ya muazzam katkılar sağlamaktadır.

Eğer izleyici arama yapıp oynatma listesi olan videonuza tıklarsa karşısına oynatma videonuzdaki tüm videolar çıkacaktır ve kişileri aşağıdaki gibi bir ekran karşılayacaktır.

Ücretsiz YouTube SEO

Bu durumda eğer kişiler videonuzu beğendiyse, arka arkaya kanalınızdaki bütün videoları seyredecektir. Bu sayede 1 video üzerinden gelen kullanıcı saatlerce kanalınızda aktif olarak kalacak ve muhtemelen abone olacaktır. Oynatma listesi oluştururken nelere dikkat etmelisiniz hemen bunlara da değineyim:

  • Oynatma listesine anahtar kelimeyi içeren bir başlık koymalısınız.
  • Açıklamada anahtar kelimeleri virgül koyarak peş peşe de yazabilirsiniz. 200 – 300 kelimelik bir makale oluşturup içerisine anahtar kelimeleride gömebilirsiniz.
  • Oynatma listesi fotoğrafını, kullanıcıların dikkatini çekecek şekilde hazırlamalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir