fbpx
SEO

SEO Nedir? (Tüm Merak Edilenler)

SEO ile ilgili doğru bilinen pek çok şehir efsanesi var. Bazı bilgiler de doğru fakat her siteye uyarlanması hatalı sonuç veriyor. Yani nasıl ki her ayağa her ayakkabı uymaz, her SEO tekniği de her sitede başarı sağlamaz.

İşte bu yazıda ezberlenmiş kalıpların dışına çıkarak, SEO konusunu en ince ayrıntılarıyla ele almaya çalışacağım. Yıllardır SEO ile uğraşan biri olarak, bu konuda yeteri kadar bilgiye ve deneyime sahip olduğumu rahatlıkla söyleyebilirim.

Tabii ki SEO yöntemleri ve trendleri sürekli değişiyor. Çünkü arama motorlarının algoritmaları sabit kalmıyor. Kullanıcıların beklentileri de bu noktada kilit rol oynuyor. Bana göre SEO büyük bir yapboz. Şimdi size bu yapbozun hangi parçalardan oluştuğunu ve nasıl tamamlanacağını anlatmaya çalışacağım.

SEO Nedir?

SEO Nedir

Bir internet sitesinin arama motorlarındaki itibarını güçlendirmek, sıralamada iyi bir konuma yükseltmek için yapılan çalışmaların bütününe SEO deniyor. Bu sayede arama motorları o siteyi daha iyi tarayıp indexliyor, ilgili anahtar kelimelerde daha fazla kullanıcının karşısına çıkarıyor.

Buna bağlı olarak sitenin ziyaretçisi artıyor. Böylelikle daha çok müşteri edinme, daha fazla satış yapma imkânı doğuyor. Sitesinden AdSense veya başka bir yolla gelir elde edenler için ne kadar trafik, o kadar reklam tıklanması ve gelir artışı demek. (Tabii her ziyaretçi reklamlara tıklayacak diye bir şey yok ama bunun için kayda değer bir ziyaretçi oranı şart.)

SEO Neden Önemlidir?

SEO avantajları ile ilgili yukarıda özet bilgi verdim. Ancak şimdi birkaç madde hâlinde yazacak olursam şunları sıralayabilirim:

 • Siteniz prestij kazanır. Arama sonuçlarında yukarılara doğru tırmanır, daha geniş hedef kitlelere ulaşırsınız.
 • Belirli bir bölgede hizmet veriyorsanız oradaki potansiyel müşterilerinize yerel SEO ile kolayca erişme fırsatı bulursunuz. Örneğin Kadıköy çilingir aramasında rakiplerinizi geçmek istiyorsunuz. Bunun için lokasyon bazlı SEO çalışmasına ihtiyacınız var.
 • Site içi SEO, ziyaretçilerinize daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunar. Onların sitede geçirdiği zaman artar. İçerikleriniz daha ilgi çekici ve okunaklı bir hâle gelir.
 • Site dışı SEO, sosyal medya ve benzeri kanallarda aktif olmanızı sağlar. Backlink ve tanıtım yazısı gibi uygulamalar marka bilinirliği elde etmenizde, adınızı duyurmanızda büyük rol oynar.

Ben SEO işine yıllarını vermiş ve artık bu alanda profesyonelleşmiş biri olarak, SEO’yu üç kelimeyle tanımlayabilirim: Engin bir deniz.

Çünkü bütün SEO türleri kendi içinde alt dallara ayrılıyor. Hepsi farklı metodlarla uygulanıyor. Örneğin site içi SEO’yu ele alalım. Blog SEO’su başka, e-ticaret sitesinin SEO çalışması başka. Sıralamaya etki eden yüzlerce faktör var.

Site dışı SEO demiştim. Mesela backlink alırken dikkat edilecek kriterler söz konusu, otoriter siteleri tercih etmek gerek. Doğal backlink almak önemli. Google herhangi bir şekilde havada inorganik SEO kokusu sezerse bu siteniz için hiç iyi olmaz. Çünkü artık yapay zekâ çok gelişti. Google hile yapanla yapmayanı ayırt edebiliyor. Sûnî SEO yöntemleri sizi geçici bir süre yükseltse dahi, inişinizin çok sert olması kaçınılmaz.

SEO teknikleri konusunda backlink için söylediklerim tanıtım yazısı için de geçerli. Tanıtım yazısının profesyonel olarak yazılması, linklemenin doğal bir şekilde yapılması gerekiyor. Bu yazının sağlam sitelerde yayınlanması şart.

Site İçi SEO

İşte ancak o zaman Google, bunu güçlü bir referans olarak kabul eder. (Hep Google üzerinden gitmemiz sizi yanıltmasın. Tabii ki SEO yalnızca Google’dan ibaret değil. Ana cadde Google; Yandex, Bing vb. ise ara sokaklar. Biz ana caddede yer edinirsek, ara sokaklarda zaten meşhur oluruz.)

Benim profesyonel SEO uzmanı ünvanıyla yapmaya çalıştığım şey tam da bu. Benden hizmet alan herkesin sitesine kendi sitem gibi sahip çıkmayı ilke edindiğim için kısa sürede büyük başarılara imza atabiliyorum. Elbette bunları kuru reklam olsun diye değil, size kendimi tanıtmak için ifade ediyorum.

Kendine SEO uzmanı diyen kişi elle tutulur referanslar gösterebilmeli, SEO hakkında doyurucu bilgi verebilmeli. Beni takip etmeye devam ederseniz, SEO denizinden en değerli incileri burada bulacaksınız. İlk sayfaya, hatta ilk sıraya getirmeyi başardığım, gelişmiş SEO stratejileri ile zorlu anahtar kelimelerde hızla yükselttiğim sitelerden bazılarına da sonraki yazılarımda değineceğim.

Her şey tamamen şeffaf, kanıtlı ve detaylı olacak. SEO uzmanı olmak bunu gerektiriyor. Yoksa kendini böyle vasfetmekle, birkaç SEO videosu izlemekle SEO’da uzman olunmuyor.

SEO Nasıl Yapılır?

Bu sorunun cevabı SEO türüne, sektöre ve siteye göre değişir. Ancak bana göre SEO tarifini en nefis şekilde uygulamak için gereken olmazsa olmaz malzemeler şunlar:

 • İstikrar: SEO bir ağaç ve hemen meyve vermesini beklemek büyük hata. Tüm çalışmaların belli bir sistem dâhilinde, düzenli olarak uygulanması şart. Siteyi 2-3 gün ihmâl etmek bile sıralama kaybına yol açabilir. Benim çalışmalarımda ilk önceliğim planlı hareket etmek, ne olursa olsun programıma sâdık kalmak.

 

 • Rakip Analizi: Siz çok güzel şeyler yapıyor olabilirsiniz. Fakat rakipleriniz neler yapıyor? Buna da odaklanmalısınız. Belki onlardan çok eksiğiniz var, bunları tespit edip gidermelisiniz. Belki de onlar bazı şeyleri eksik yapıyor. Siz bunları öğrenerek onlardan daha önce harekete geçmelisiniz. Onlar ne yapıyorsa, siz daha iyisini yapmalısınız. Kıyasıya bir rekabetin söz konusu olduğu bu ortamda hayatta kalmak için –deyim yerindeyse- uyanık olmak gerek.

 

 • Kaliteli İçerik: Herkesin bildiği bir söz var: ‘İçerik kraldır.’ Çok doğru. Hiçbir zaman tahtından olmayacak bir kral. İçerik sitenin bel kemiğidir. Bu kemik eğri olursa, tabii belinizi doğrultamazsınız! SEO uyumlu içerik hazırlamak ince iş. Arama motorlarının istediği gibi olacak fakat kullanıcı odaklı yazılacak. Ziyaretçi o içeriği okuduğunda başka bir kaynağa ihtiyaç duymayacak.

Mesele, böyle zengin bir içeriği sonuna kadar okutturabilmekte, yani ilgi çekici ve akıcı yazabilmekte. Tabii bunu yaparken H etiketleri, alt başlıklar, anahtar kelime kullanımı, iç ve dış linkleme gibi pek çok unsuru göz önünde bulundurmak gerek. %100 özgünlük lüks değil mecburiyet. Tabii içerikleri video ve özgün görsellerle desteklemek oldukça mühim.

 • SEO Araçları: Malzemeler tamam fakat araç-gereçler olmadan mutfakta şeflik yapamayız. SEO araçları bu işlerle meşgul olan herkesin vazgeçilmezi. Hatta konusu açılmışken yararlandığım SEO araçlarına kısaca değinmek istiyorum:

En Çok Tercih Edilen SEO Araçları

Google Search Console

Google Search Console SEO

Sitenizin Google arama sonuçlarındaki pozisyonunu takip etmenize imkân veriyor. Kullanımı ücretsiz. URL kaldırma, URL testi, site haritası gönderme, hata tespiti gibi pek çok fonksiyonu var.

Google Analytics

Google Analytics

Bu da ücretsiz SEO araçları arasında favorim. Web siteye ne zaman kaç ziyaretçi gelmiş? Hangi sayfalarda dolaşmışlar? Bunun gibi detaylı analizler yapma olanağı sunuyor. İçerik stratejilerimde benim sağ kolum.

Moz

MOZ SEO Aracı

Sitelerin arama trafiğiyle ilgili kapsamlı bilgi veriyor. Anahtar kelime sıralamasından sayfa performansına kadar geniş bir yelpazede çok işe yarıyor. Özellikle Moz topluluğu çok aktif, şahsen ben önceden burada çok vakit geçirirdim. Pek çok şeyi de burada öğrendim.

Semrush

Semrush SEO Aracı

Site içi ve site dışı SEO analiz için biçilmiş kaftan. Bilhassa doğru anahtar kelimeleri bulmanıza çok yardımcı olacak olan Semrush aracı SEO kelimesi geçen her yerde kullanılması gereken bir araçtır.

Ahrefs

Ahrefs SEO Aracı

Bunu da özellikle rakip analizi için tercih ediyorum. Bu da anahtar kelime analizinde gerçekten harika. Sıralama takibi, site karşılaştırma ve benzeri bonusları da cabası!

On Page SEO (Site İçi SEO) Nasıl Yapılır?

Organik SEO yöntemleri ile optimize edilen bir site, er ya da geç yükselir. Yeter ki Google’ı kandırmaya çalışmayın, ona karşı dürüst olursanız sizi ödüllendirmesi yakındır! İş sabırla devam etmekte. Benim yaptıklarımdan bazılarına şunları örnek verebilirim:

 • Aslında olay daha domain almakta başlıyor. Sizi yansıtacak, kategorinize uygun, mümkünse anahtar kelime içeren fakat kısa ve akılda kalıcı bir domain almanız gerekiyor.
 • Sonraki aşama gelişmiş, hızlı bir hosting seçimi. SEO binasının temelleri bunlar. Sayfalarımız bu binanın katları, içeriklerimiz ise evler olacak. Altyapı sağlam olmazsa ne yaparsak yapalım boş.
 • Sitede responsive, SEO uyumlu bir tasarım kullanılmalı. Kod yapısı da hızlı ve temiz olmalı.
 • Her sayfa kullanıcıya değer katan, kopya olmayan, doyurucu içerikler barındırmalı.
 • Görseller optimize edilmeli, yüksek çözünürlüklü ve mümkün mertebe küçük boyutlu olmalı. Hepsinde alt etiketler kullanılmalı.
 • İçeriklerde aranma hacmi yüksek, rekabet oranı düşük anahtar kelimeler kullanılmalı. Yine ilgi çekici, hit getirecek, rekabet seviyesi düşük başlıklarda SEO uyumlu makale yazılmalı.
 • Meta title, meta tag ve meta description gibi alanlar boş bırakılmamalı.
 • Yetersiz ya da kopya içeriğe sahip olan sayfalar index dışında tutulmalı.
 • Site düzenli olarak güncellenmeli. Yeni içerikler eklemeye devam etmeli.
 • Tüm çalışmalar raporlanmalı, sonuçları analiz edilmeli ve bu doğrultuda yeni yol haritaları çizilmeli.

Off Page SEO (Site Dışı SEO) Nasıl Yapılır?

Site dışı SEO yöntemleri konusunda hile-hurda çok yaygın. Site içi SEO’da herkes el emeği göz nuru bir şeyler yapmaya çalışıyor fakat dışarıda işler değişiyor. Evet, SEO pastasından haksız yöntemlerle de büyük bir dilim yiyebilirsiniz. Ama sonra boğazınızdan gelir, bizden söylemesi! Bunun için doğal SEO yöntemleri uygulamaktan şaşmayın:

 • Backlink, bir siteden torpil almak demek. Fakat kendine hayrı olmayan bir site sizin için ne yapabilir? Bunun için alanında otoriter, DA-PA değeri yüksek, spam içeriklerden uzak, link ve tanıtım yazısı çöplüğüne dönmemiş siteleri tercih edin.
 • Sitenizin sosyal medya hesaplarını açın, buralardan da trafik çekin.
 • Kaliteli, güncel forumlarda dikkat çekmeyecek şekilde tanıtım yapabilirsiniz.
 • Tanıtım yazısı alacaksanız sizinle aynı sektördeki bir siteden alın. Teknoloji sitesi için yemek bloğundan tanıtım yazısı yayınlanması pek de işe yaramayabilir. Tanıtım yazısına dair kapsamlı içeriğime göz atmanı tavsiye ederim >> https://www.mirackacmaz.com/tanitim-yazisi/
 • Sosyal medya reklamları, video reklamları, Google Ads reklamları, re-marketing (yeniden pazarlama), SMS ve e-posta pazarlama, sosyal medya yönetimi de site dışı SEO’nun diğer dinamikleri.

Teknik SEO Nasıl Yapılır?

Teknik SEO yöntemleri sitenin işlevselliği ile, yazılım ve tasarım kısmıyla ilgili. Mesela:

 • Kısa, SEO uyumlu URL yapısı kullanılmalı.
 • İç bağlantılar, site fonları ve yazı renkleri birbiriyle uyum sergilemeli. Tasarım ilgi çekmeli fakat göz yormamalı ve karışıklığa mahâl vermemeli.
 • Breadcrumb, favacon, HTTPS, SSL sertifikası, site haritası, Robots.txt dosyası da teknik SEO’nun ayrılmaz öğelerinden.
 • Kalıcı bağlantılar, sayfa açılış hızı, mobil uyumluluk üzerinde durulması gereken detaylar.
 • Bozuk bağlantılar tespit edilip düzenlenmeli.
 • Yapısal veri (Structured data) kullanımına özen gösterilmeli.
Eğer bir WordPress altyapılı siteye sahipseniz, kapsamlı WordPress SEO içeriğime göz atmayı unutmayın!

Yerel SEO Nasıl Yapılır?

 • Bölgesel odaklı anahtar kelimeler belirlenip buna göre bölgesel içerikler oluşturulur.
 • Başlıklar ve URL yapısı da bölgesel odaklı olmalıdır.
 • Haritalara kayıt yapılmalı, yerel kaynaklardan yararlanılmalıdır.
 • Çalışmalar haftalık, aylık ve dönemlik bazda değerlendirilmelidir. Veriler arşivlenip daha sonraki bölgesel SEO çalışmalarında kullanılmalıdır.

Uluslararası SEO Nasıl Yapılır?

Dünyaya açılmak, global çapta tanınmak istiyorsanız SEO çalışmalarınızın kapsamını yabancı ülkeleri de içine alacak şekilde genişletmelisiniz.

Bunun için hedef dilinizi belirlemeniz, hedef bölge seçmeniz ve hedef kitlenizi tanımanız gerekiyor. Doğru anahtar kelime seçimi, rakipleri tanıma, on-page SEO ve off-page SEO çalışmalarına yatırım yapma gibi görevler sizi bekliyor.

Negatif SEO (Anti SEO) Nasıl Yapılır?

Tehlikeden korunmak için onun hakkında bilgi sahibi olmanız lâzım. Negatif SEO, sizi çekemeyen rakiplerinizin sitenizi arama motorlarının gözünden düşürmek için uyguladıkları zararlı çalışmalar. Bunlara karşı şu tedbirleri alabilirsiniz:

 • Backlink kontrolü yapın.
 • Google Search Console uyarılarını inceleyin.
 • Google Disavow Aracından faydalanın.
 • Hesaplarınızda 2 aşamalı kimlik doğrulamayı açın.
 • Web site hızını belli aralıklarla denetleyin.

Blackhat SEO Nasıl Yapılır?

Dilimize siyah şapka SEO olarak çevrilen bu kavram, negatif SEO ile karıştırılıyor. Blackhat SEO, site sahibinin sitesini yükseltmek amacıyla yaptığı illegal çalışmalar. Yani blackhat SEO’da siz kendi kendinize zarar veriyorsunuz, negatif SEO’da başkası size zarar veriyor. En yaygın blackhat SEO yöntemleri arasında şunlar var:

 • Hacklink kullanmak
 • Alâkasız sitelerden backlink almak
 • İçerik gizleme yöntemi
 • İçerikleri otomasyona bağlamak
 • Keyword stuffing
 • Paravan blog
 • Spam yorumlar

SEO’da En Çok Yapılan Hatalar Nelerdir?

Madem konu negatifliklerden açıldı, bir de SEO’da en çok yapılan hatalar listesi sunalım. Sitenizin sağlığı için bunlardan uzak durmanız şart:

 • Yanlış anahtar kelime seçimi
 • Kırık linkler
 • Kopya veya kalitesiz içerikler
 • Meta verilerinin göz ardı edilmesi
 • Yanlış linkleme
 • Güncel olmamak, eskide kalmak
 • Clickbait başlıklar kullanmak
 • Anahtar kelime yoğunluğunu abartmak
 • Site hızını önemsememek
 • H1- H6 başlık etiketlerinin yanlış kullanımı
 • Görsellere alt metin eklememek

Profesyonel SEO Hizmeti

Daha yazmak istediğim o kadar çok şey var ki… Bunların her birini detaylı bir şekilde ele almayı planlıyorum. Klişe bir söz gibi gelebilir fakat bilginin paylaştıkça çoğalacağına inancım sonsuz ve ben, SEO yolunda bunca mesafe katetmişken, başkalarının geride kalmasına göz yummak istemiyorum.

Profesyonel SEO hizmetleri kapsamında yaptıklarım; site içi, site dışı, teknik, bölgesel, uluslararası vb. SEO türlerinde gereken desteği sağlamak. Negatif ve blackhat SEO’dan korunmaları için yardımcı olmak. Mevcut hataları düzeltmek, eksikleri gidermek ve siteyi her bakımdan iyileştirerek arama motorlarında doğal bir şekilde, kademe kademe yükseltmek.

İşte böyle yapmak zaman alsa da etkili ve kalıcı sonuç getiriyor.

SEO nasıl yapılır? Sorusunu yüzeysel olarak cevapladığım bu yazıyı yazarken vaktin nasıl geçtiğini anlamadım bile. SEO benim için bir tutku olduğundan ve insanların başarısı beni de mutlu ettiğinden ben, uzun zaman ve yoğun emek gerektiren bu süreçlerde çok keyif alıyorum. Umarım siz de bu yazıdan keyif almışsınızdır. Daha yeni başlıyoruz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir